„Vilnonis“ mielinis pyragas su obuolių įdaru - receptas žingsnis po žingsnio

AUTORIUS:
ĮVERTINKITE:
(BALSAVO: 7)
ĮVERTINKITE:
(BALSAVO: 7)
Vilnonis mielinis pyragas su obuoliais

Obuoliai ir cinamonu kvepiantys minkšti pyragai – neatsiejama rudens dalis. Mylimiausių sąrašo viršuje rikiuojasi minkštučiai, saldūs mieliniai kepiniai. Ar įmanoma jiems atsispirti? Niekaip!

Ši mielinė pynė – nuostabi. Gausiai cinamonu pagardintas obuolių įdaras slepiasi minkštoje, burnoje sutirpstančioje cinamoninėje mielinėje tešloje. 

Dėl išskirtinio paviršiaus tokia pynė vadinama vilnone. Daug plonų tešlos juostelių gali priminti mylimiausią vilnos megztinį, o gal mezgimo siūlų kamuoliukus. Pyragą iškepti yra paprasčiau nei gali pasirodyti – tešlos ir įdaro susukimo techniką aprašyti žodžiais gal ir būtų sudėtinga, bet čia pagelbės kiekvieną gaminimo etapą iliustruojančios nuotraukos.

Tai – tobulas savaitgalio kepinys. Gaminkite lėtai, neskubėdami, leisdami tešlai iškilti šiltoje kambario temperatūroje, pripildydami namus jaukių aromatų. Raikykite gabalėliais ir ragaukite prie arbatos, kavos ar stiklinės šalto pieno. Štai toks turėtų būti rudens skonis.

Žingsnis po žingsnio, iškepkite gardžiausią rudens pyragą kartu!
 

12 porcijų
Paruošite per 1 val. + kildinsite 2 val. 15 min.
Kepsite 20-25 min.


Vilnonis mielinis pyragas su cinamoniniu obuolių įdaru

Obuolių įdarui:

  • 600-700 g obuolių
  • ¼ stiklinės (50 g) rudojo cukraus
  • 2 arb. š. malto cinamono
  • 50 g minkšto sviesto

Tešlai

  • ½ stiklinės (125 ml) pieno
  • 2 ¼ arb. š. (7 g) sausų mielių
  • 1 valg. š. cukraus
  • 3 ¼ stiklinės (315 g) miltų (550C)
  • ¼ stiklinės (50 g) cukraus
  • 1 arb. š. malto cinamono
  • ½ arb. š. druskos
  • 1 didelio kiaušinio
  • 100 g minkšto sviesto

Viršui:

  • 1 kiaušinio
  • 1 valg. š. pieno

1. Paruoškite obuolių įdarą. Pasiruoškite ingredientus.
 


2. Obuolius nulupkite, išimkite sėklalizdžius ir supjaustykite vidutinio dydžio kubeliais. Sumaišykite su ruduoju cukrumi.
 


3. Suberkite į keptuvę ir kaitinkite virš vidutinio dydžio ugnies, kartais pamaišydami, kol obuoliai suminkštės, išskirs sultis ir sultys išgaruos. Tai gali užtrukti apie 15-20 minučių, priklausomai nuo to, kokie sultingi yra obuoliai.
 

4. Į iškeptus obuolius suberkite cinamoną ir išmaišykite. Atidėkite į šalį ir leiskite šiek tiek atvėsti, kol paruošite tešlą.


5. Paruoškite mielinę tešlą. Pasiruoškite ingredientus.
 


6. Pieną pašildykite, kad jis būtų šiltas, bet ne karštas. Suberkite sausas mieles ir cukrų. Išmaišykite šluotele, kol cukrus ir mielės ištirps. Dubenį uždenkite švariu rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie 10-15 minučių, kol mielės taps aktyvios (paviršius turi suputoti).
 


7. Dideliame dubenyje sumaišykite miltus, cukrų, cinamoną ir druską.
 


8. Supilkite į dubenį aktyvų (suputojusį) mielių mišinį, įmuškite kambario temperatūros kiaušinį ir sudėkite minkšto sviesto gabalėlius.
 


9. Išmaišykite ir išminkykite minkštą, elastingą tešlą. Iš pradžių tešla gali atrodyti per minkšta ir per lipni, tačiau kuo ilgiau minkysite, tuo stipresnės taps gliuteno gijos – pamažu tešla taps glotni, nelipni, tačiau vis dar išliks labai minkšta. Minkykite apie 10 minučių; galite naudoti elektrinę tešlos maišyklę (ar pastatomą plaktuvą su antgaliu, skirtu tešlos minkymui). Jei tešla vis tiek per lipni, įmaišykite papildomą šaukštą ar kelis šaukštus miltų.
 

10. Didelį dubenį ištepkite šlakeliu aliejaus. Dėkite į jį iš tešlos suformuotą minkštą tešlos rutulį ir kelis kartus apsukite, kad visas jo paviršius pasidengtų aliejumi.
 


11. Uždenkite dubenį rankšluostėliu ir palikite pastovėti šiltoje vietoje apie valandą, kol tešlos tūris padvigubės.
 


12. Suformuokite bandeles. Pakilusią tešlą lengvai paminkykite ir padalinkite į šešias lygias dalis. Iš kiekvienos suformuokite gražų tešlos kamuoliuką. Uždenkite rankšluostėliu ir leiskite pailsėti 10-15 minučių.
 


13. Kiekvieną kamuoliuką iškočiokite į ploną pailgą ovalą (maždaug 25 cm ilgio ir 10 cm pločio).
 


14. Vieną tešlos ovalo pusę plonai aptepkite minkštu sviestu ir uždėkite šaukštą keptų obuolių.
 


15. Nesupjaustytą ovalo pusę aštriu peiliu supjaustykite plonomis juostelėmis.
 


16. Pradėdami nuo krašto su obuolių įdaru, tešlą suvyniokite taip, kad obuolių įdaras liktų viduje, o „suktinuko“ paviršiuje – plonos tešlos juostelės.
 


17. Kepimo formos atsegamu kraštu (22 cm skersmens) dugną išklokite kepimo popieriumi, o kraštus plonai patepkite minkštu sviestu.


18. Suformuotas mielines bandeles išdėliokite kepimo formoje. 
 


19. Uždenkite rankšluostėliu ir palikite pakilti dar valandą. 
 


20. Iškepkite. Orkaitę įkaitinkite iki 180 °C temperatūros (kaitinimas iš viršaus ir apačios). 


21. Kiaušinį išplakite su šaukštu pieno.


22. Kiaušinio ir pieno plakiniu aptepkite pakilusio mielinio pyrago paviršių.
 


23. Kepkite įkaitintoje orkaitėje apie 20-25 minutes, kol pyrago paviršius taps gražiai auksinės spalvos. Prieš patiekdami, šiek tiek atvėsinkite. Tuomet išimkite iš formos, pjaustykite ir ragaukite.
 


PATARIMAI

  • MIELĖS. Tam, kad mielinė tešla pavyktų, mielės turi būti aktyvios. Dubenėlyje sumaišius šiltą pieną, cukrų ir sausas mieles, po maždaug dešimties minučių jų paviršius turi būti suputojęs. Tai – ženklas, kad mielės aktyvios. Jei paviršius nesuputoja, reikėtų šį žingsnį pakartoti iš naujo, nes neaktyvios mielės neiškels tešlos. Dažniausiai suaktyvinti mieles trukdo per karštas ar per šaltas pienas, arba pasibaigęs mielių galiojimo laikas (tikrinkite jį ant pakuotės ir nenaudokite mielių, kurių galiojimo laikas – pasibaigęs).
  • MINKYMAS. Mielinę tešlą reikėtų minkyti apie dešimt minučių. Minkyti galite rankomis ar naudodami elektrinę tešlos maišyklę (pavyzdžiui, pastatomą plaktuvą su tešlos minkymo antgaliu). Iš pradžių tešla bus labai minkšta ir lipni, tačiau minkant ims formuotis vis stipresnės glitimo gijos – tešla taps glotni, elastinga ir vis mažiau lipni. Jei matysite, kad tešla vis dar labai lipni, papildomai įberkite vieną kitą šaukštą miltų, tačiau nepersistenkite ir nepadauginkite.
  • TEŠLOS KILDINIMO TEMPERATŪRA. Jei namuose per vėsu ir mielinė tešla nekyla, ar kyla labai sunkiai, kildinkite ją iki 25-30 laipsnių įkaitintoje orkaitėje. Tešlos tūris turėtų padvigubėti per maždaug valandą.
  • FORMAVIMAS. Supjaustykite tešlą (kaip parodyta nuotraukose) labai plonomis juostelėmis. Darykite tą labai aštriu virtuviniu peiliu ar, jei turite, specialiu tešlai skirtu peiliu. Kad tešla neprikibtų prie stalviršio, jį plonai pabarstykite miltais. Nenaudokite per daug miltų, nes tešla taps kieta.
  • ĮDARAS. Obuolius kepkite, kol jie suminkštės ir nugaruos skystis. Tokius obuolius bus lengva įsukti į tešlos gabalėlius, jų drėgmė nekliudys mielinei tešlai iškilti ir iškepti. Į obuolių įdarą galite įmaišyti smulkintų riešutų ar džiovintų vaisių.
  • PATIEKIMAS. Iškepusioms bandelėms leiskite atvėsti bent dešimt minučių, tuomet – galite ragauti dar šiltas ar palaukti, kol atvės. Bandelės išliks skanios ir rytojaus dieną, jei laikysite jas kambario temperatūroje, sandariai įsuktas į maistinę plėvelę.


Daugiau saldžių ir žavingų Astos receptų galite rasti šioje Saulėtos virtuvės saldumynų knygoje
Rašyti komentarą
Komentarai
Ką dabar gaminame:
viskas
valgome sveikiau!
karšti patiekalai
sriubos
užkandžiai
pyragai, kepiniai
salotos, mišrainės
Daugiau
Kraunama...
Populiariausi receptai
Kontaktai

Turinio klausimais rašykite:

[email protected]

(darbo laikas nuo 8 iki 17 val.)

Reklama

Reklamos klausimais rašykite

[email protected]

(darbo laikas nuo 8 iki 17 val.)

All Media Digital