Piemenų pyragas - pasakojame kaip jį iškepti patį skaniausią ir tikriausią!

AUTORIUS:
LaMaistas.lt, 2021-04-06
Piemenų pyragas
@ Shutterstock

Piemenų pyragas - sotus, labai skanus ir nebrangus apkepas, pamaitinsiantis visą būrį! Apatinį piemenų pyrago sluoksnį sudaro malta mėsa, sumaišyta su trupučiu daržovių, o viršutinį - švelnutėlė bulvių košė, kuri, apskrudinus orkaitėje, tampa auksinės spalvos. Dalinamės patarimais, kaip pagaminti šį paprastą patiekalą, o straipsnio apačioje pateikėme tradicinį receptą bei kelias šiuolaikines piemenų pyrago variacijas. Beje, šis patiekalas tikrai puikiausiai pasiduos improvizacijoms ir šaldytuvo bei spintelių turiniui: mėsos proporciją apatiniame sluoksnyje galima mažinti, dedant daugiau daržovių ar maistingųjų ankštinių, pvz., virtų lęšių, avinžirnių. Taip pat galima visą apatinį sluoksnį paruošti visai be mėsos! 

Piemenų pyragas - taupių šeimininkių pamėgtas patiekalas

Piemenų pyrago gimtinė - Jungtinė Karalystė ir Airija. Jis buvo sugalvotas ir akimirksniu išpopuliarėjo XVIII a., kuomet šiuos Europos kraštus pasiekė bulvės. Taupios šeimininkės pamėgo piemenų pyragą, nes patiekalui nereikia įmantrių ingredientų, galima sunaudoti įvairius likučius ir greitai pamaitinti gausią šeimyną.

Autentiško piemenų pyrago apatinį sluoksnį sudaro smulkiai sukapota aviena (ją drąsiai galima keisti jautiena, kiauliena ar kita mėgiama mėsa), sumaišyta su daržovėmis (pvz. svogūnais, morkomis, salierais, žirneliais), o viršutinį sluoksnį - bulvių košė. Susluoksniuotas apkepas kepamas įkaitintoje orkaitėje iki kol sušyla ir truputį apskrunda.
 

Piemenų pyragas su aviena

Tradicinis piemenų pyragas su aviena ir bulvių koše - taupus, skanus ir labai sotus. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

Gaminame piemenų pyragą žingsnis po žingsnio

Piemenų pyrago gaminimas neatima itin daug laiko, tačiau, jeigu norite, „apsisukti“ dar greičiau, siūlome gaminti etapais. Pavyzdžiui, iš anksto išvirkite bulves ir sugrūskite jas į košę, mėsą patroškinkite, o vėliau apkepą beliks susluoksniuoti ir įdėti į orkaitę.

1. Ingredientai.

Mėsa. Tradiciniam piemenų pyragui, kaip jau minėjome, naudojama aviena. Ne ką mažiau populiari ir jautiena (tačiau tuomet pyragas vadinamas ne piemenų, bet trobelės pyragu). Žinoma, šiam apkepui puikiai tiks bet kokia kita, jums patinkanti mėsa - galite rinktis kiaulieną, vištieną, skirtingų mėsos rūšių mišinius.

Seniau mėsa buvo kapojama, nes pirmosios mėsmalės atsirado tik praėjus maždaug šimtui metų po piemenų pyrago sukūrimo ir išpopuliarėjimo. Šiuolaikinės šeimininkės taupydamos laiką mėsą mala arba perka jau sumaltą faršą.

Piemenų pyragui galite naudoti ne tik žalią mėsą, bet ir įvairius keptos, virtos, troškintos mėsos likučius. Tiks ir įvairūs rūkytos ar virtos mėsos gaminiai - kumpis, dešrelės, dešra... Jei mėsos nevalgote, ar norite jos tiesiog sumažinti savo racione, dalį ar visą mėsą galima pakeisti daržovėmis, grybais, pvz., brokoliais, morkomis, lęšiais, avinžirniais ar kt.

Daržovės. Tradicinio piemenų pyrago pirmojo sluoksnio pagrindą sudaro mėsa, tačiau ji dažnai pagardinama daržovėmis. Įprastai mėsa patroškinama su svogūnais, morkomis, salierais, žirneliais. Apatinį sluoksnį galite ruošti ir vien iš jų, visai be mėsos.

Galite naudoti ir daugiau įvairių daržovių, juk bulvės bei mėsa - pakankamai neutralaus skonio ingredientai, kuriuos tikrai verta papildyti ryškesniais skoniais. Tinka viskas, ką mėgstate ir turite: porai, paprikos, moliūgai, cukinijos, burokėliai, įvairūs kopūstai (žiediniai, brokolio, Briuselio, baltagūžiai ar mėlynieji), špinatai, kukurūzai...
 

Piemenų pyragas su mėsa ir daržovėmis

Piemenų pyragui dažniausiai naudojama ne tik mėsa ir bulvės, bet ir įvairios daržovės. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

Kiti priedai. Piemenų pyrago pirmasis sluoksnis iš mėsos ir daržovių senovėje buvo troškinamas nenaudojant jokių įmantrių priedų bei prieskonių, nes neturtingi valstiečiai jų paprasčiausiai neturėjo.

Šiandien malta mėsa troškinama su įvairiais pagardais. Dažniausiai ji paskaninama pomidorų pasta, jautienos sultiniu, Vorčesterio padažu, įvairiomis prieskoninėmis žolelėmis.

Bulvių košė. Antrąjį piemenų pyrago sluoksnį turi sudaryti bulvių košė, kurią galite paruošti pagal savo skonį. Paprasčiausia košė pavyks iš pasūdytame vandenyje išvirtų ir su šlakeliu pieno bei sviesto gabaliuku sugrūstų bulvių. Jeigu norite, bulvių košę galite pagardinti sauja tarkuoto sūrio, smulkiai sukapotais žalumynais.

Košę galite sugrūsti ne vien iš bulvių, galima naudoti saldžiąsias bulves arba bulves maišyti su daugiau įvairių virtų daržovių: morkomis, pastarnokais, brokoliais, kalafiorais... Piemenų pyragui tiks ir vakarykštė bulvių (ar bulvių bei kitų daržovių) košė.

O kad bulvių košė visuomet būtų gardi, siūlome pasinaudoti mūsų patarimais ir perskaityti straipsnį „Kaip išvirti pačią skaniausią bulvių košę?

4. Pirmojo sluoksnio troškinimas. Piemenų pyragui naudojama mėsa turi būti termiškai apdorota, nes paskutiniame gamybos etape susluoksniuotas apkepas orkaitėje kepamas neilgai, jis tik pašildomas ir kiek apskrudinamas.

Tradicinis ir įprasčiausias piemenų pyrago sluoksnis troškinamas tikrai neįmantriai. Nedideliame kiekyje aliejaus, visų pirma, iki skaidrumo apkepinami svogūnai, dar minutėlę pakaitinami smulkinti česnakai, o tuomet sudedama smulkiai sukapota mėsa ar faršas, kubeliais pjaustytos morkos, kitos tvirtesnės daržovės. Viskas kelias minutes pašildoma, įdedami pagardai: pomidorų pasta, Vorčesterio padažas, prieskoniai. Viskas išmaišoma, galiausiai įpilamas sultinys ir ant nedidelės ugnies apie pusvalandį troškinama iki kol viskas kiek sutirštėja. Pačioje gamybos pabaigoje sudedamos greitai suminkštėjančios arba konservuotos daržovės: cukinijos, žirneliai, kukurūzai ir pan. Kartais mėsos sluoksnis papildomai patirštinamas miltais ar krakmolu.

Troškinį pirmajam apkepo sluoksniui galite ruošti ir kitaip. Pavyzdžiui, jeigu naudosite prieš tai iškeptos ar išvirtos mėsos likučius, pirmiausiai patroškinkite daržoves, kad jos suminkštėtų, o tik tuomet dėkite smulkintą mėsą ir viską dar šiek tiek pašildykite, kad susijungtų skoniai.

Jeigu norite paeksperimentuoti, švelnesnę vištieną galite troškinti pagardindami ne tradiciškai naudojama pomidorų pasta ir Vorčesterio padažu, o įpildami šlakelį grietinėlės.

Piemenų pyragui galite naudoti ne tik vakarykštę bulvių košę, bet ir įvairių mėsos bei daržovių troškinių likučius.

5. Sluoksniavimas. Kepimo indą reikėtų truputį patepti riebalais, ant dugno dėti troškintos mėsos bei daržovių sluoksnį, o ant jo paskleisti bulvių košę.

Jeigu norite, kad apkepas būtų gražesnis, bulvių košę pabraukykite šakute, padarydami raštus. O jeigu apkepą ketinate tiekti ypatingesne proga, galite pasistengti dar labiau - bulvių košę sudėkite į konditerinį švirkštą ir išspauskite ją ant mėsos sluoksnio kūgeliais, juostomis ar sūkurėliais.
 

Šventinis piemenų pyragas

Konditeriniu švirkštu išspausta bulvių košė atrodo labai dailiai. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

Apkepą galite papildomai apiberti sūriu - labiausiai tiktų lengvai besilydantys fermentiniai, pusiau kieti sūriai, juos galima sumaišyti su trupučiu aštresnio skonio kietojo sūrio.

6. Kepimas. Kadangi abu piemenų pyrago sluoksniai yra termiškai apdoroti, orkaitėje jis tik pašildomas ir apskrudinamas.

Suluoksniuotą apkepą kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje iki kol viršutinis sluoksnis truputį apskrus, kepti reikėtų 20-25 min. Kepimo pabaigoje galite padidinti temperatūrą ir įjungti grilių, kad apkepas apskrustų dar labiau.

Jeigu norite, kad piemenų pyragas atrodytų dailiau ir šventiškiau, jį kepkite ne dideliame inde, o individualiose, nedidelėse formelėse, kurias galėsite tiekti tiesiai į stalą. Tik nepamirškite jų uždėti ant padėkliukų ar lėkščių ir įspėkite valgytojus - keramikinės ar stiklinės formelės ilgai išlaiko karštį ir prilietus gali nudeginti! Mažose formelėse susluoksniuotą apkepą kepkite 10 min. trumpiau.

7. Patiekimas. Karštą apkepą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min., kad truputį atvėstų ir sutvirtėtų. Tradicinį, dideliame inde keptą piemenų pyragą dailiai supjaustyti sunku, todėl jį galite į lėkštes tiesiog dalinti šaukštu.

Piemenų pyrage yra ir mėsos, ir daržovių, ir bulvių, tad papildomi garnyrai dažniausiai nesiūlomi. Kartais, ypač, jeigu mėsos sluoksnyje nėra itin daug daržovių, prie piemenų pyrago patiekiamos nedideliais gabaliukais pjaustytos, apvirtos, traškios morkytės ar virti žirneliai, pagardinti sviestu ir druska. Nors piemenų pyragas tikrai kaloringas patiekalas, prie jo gali būti patiekta duonos riekė, skirta išdažyti visiems lėkštėje likusiems mėsos troškinio likučiams.

Nors tai nėra tradiciška, bet, mūsų manymu, prie piemenų pyrago labai tinka įvairios raugintos daržovės, ypač - rauginti agurkai.
 

Patiektas piemenų pyragas

Piemenų pyragą galima patiekti su apvirtais, sviestu ir druska pagardintais žirneliais. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

8. Likučių laikymas, šaldymas. Nesuvalgytą piemenų pyragą laikykite šaldytuve, jis bus tinkamas vartoti maždaug 5 dienas, tačiau skanus išliks tik 2-3 dienas. Piemenų pyrago likučius galite pasišildyti mikrobangų krosnelėje ar įkaitintoje orkaitėje (geriausia įsijungus vėjelį).

Jeigu norite sutaupyti laiko, galite apkepą susluoksniuoti vienkartinėje aliumininėje kepimo formoje. Šaldymui paruošto apkepo apkepinti orkaitėje nereikia. Formoje esantį apkepą apvyniokite keliais sluoksniais kepimo popieriaus ir dar sluoksniu folijos. Šaldymo kameroje piemenų pyragą galite laikyti iki 3-4 mėnesių, tačiau rekomenduojame jį suvartoti greičiau, per 1-2 mėn., tuomet jis bus skaniausias. Šaldyto piemenų pyrago atšildyti nereikia, jį išsukite iš folijos ir kepimo popieriaus sluoksnių ir kepkite iki 160°C įkaitintoje orkaitėje 1-1,5 val.

Reikėtų pabrėžti, kad šaldyta ir vėliau kepta bulvių košė gali būti ne tokia skani, tačiau šaldymas visai nekenkia troškiniui. Norintiems sutaupyti laiko, rekomenduojame šaldyti ne susluoksniuotą apkepą, o tik pirmąjį, troškintos mėsos sluoksnį. Mėsą bei daržoves patroškinkite, atvėsinkite, sudėkite į šaldymo indelius ar maišelius, užšaldykite ir šaldymo kameroje laikykite iki 4 mėnesių. Planuodami gaminti, šaldytą troškinį nakčiai iš šaldymo kameros perkelkite į šaldytuvą, kad lėtai atitirptų, o kitą dieną jį įdėkite į riebalais pateptą kepimo formą, „užklokite“ bulvių koše ir kepkite taip, kaip įprasta, t.y. iki 180°C įkaitintoje orkaitėje 20-25 min.

 

Piemenų pyragų receptai: tradicinis ir kelios jo variacijos

Piemenų pyragas yra šaunus patiekalas, nes jį labai lengva keisti pagal savo skonį ir turimus produktus. Siūlome išbandyti mūsų mėgstamus receptus, kurių dalis galite maišyti tarpusavyje, pavyzdžiui, pirmajame recepte siūlomą mėsos troškinį galite „užkloti“ ne tik paprasta, bet kituose receptuose siūloma bulvių ar kitų daržovių koše ir t.t.

Tradicinis piemenų pyragas su mėsa ir bulvių koše

Tradiciniam piemenų pyragui naudojama aviena, tačiau ji nelabai mėgstama mūsų krašte. Nesijaudinkite ir avieną drąsiai keiskite jautiena, kiauliena, jautienos ir kiaulienos faršu ar net vištiena - patiekalo skonis tikrai nenukentės!
 

Tradicinis piemenų pyragas

Tradicinį piemenų pyragą galima kepti ne tik didelėje formoje, bet ir individualiose formelėse. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

1 didesnei apkepo kepimo formai (maždaug 28 cm ilgio) arba 4-6 mažoms formoms Jums reikės:
Mėsos sluoksniui:
500 g maltos arba smulkiai sukapotos avienos (arba jautienos, kiaulienos, paukštienos ar kitos mėgstamos mėsos);
2 svogūnų;
2-3 skiltelių česnako;
3-4 morkų;
2 šaukštų pomidorų pastos (galima pakeisti šlakeliu pomidorų padažo);
šlakelio Vorčesterio padažo (nebūtina);
1 stiklinės jautienos sultinio;
druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių;
kepimui šlakelio aliejaus;
papildomai galima naudoti daugiau įvairių daržovių: salierų, paprikų, moliūgų, cukinijų ir kt.

Bulvių košei:
1 kg bulvių;
100 g sviesto;
šlakelio pieno;
žiupsnelio druskos.

Papildomai:
riebalų kepimo indui patepti;
jeigu norite, sūrio apkepui apibarstyti.

Gaminimas:

 1. Pradėkite nuo mėsos sluoksnio troškinimo. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir jame apkepinkite smulkiais kubeliais pjaustytą svogūną iki kol bus vos gelsvos spalvos. Pridėkite smulkiai sukapotą česnaką ir minutėlę pakepkite.
 2. Sudėkite mėsą, kubeliais pjaustytas morkas išmaišykite ir porą minučių pakepkite.
 3. Pagardinkite pomidorų pasta, Vorčesterio padažu, kitais mėgstamais prieskoniais, druska, pipipirais (pieskonius naudokite saikingai, nes pakankamai daug skonio suteiks pomidorų pasta, Vorčesterio padažas ir sultinys). Maišydami porą minučių pakepkite.
 4. Galiausiai supilkite sultinį, išmaišykite, sumažinkite ugnį ir troškinkite apie pusvalandį iki kol viskas šiek tiek sutirštės.
 5. Paruoškite bulvių košę. Bulves nuskuskite ir išvirkite pasūdydate vandenyje, vandenį nupilkite ir sugrūskite bulvių košę su sviestu ir pienu.
 6. Susluoksniuokite apkepą. Kepimo indą patepkite riebalais, paskleiskite mėsos sluoksnį, o ant jo paskirstykite bulvių košę. Jeigu norite, apibarstykite tarkuotu sūriu.
 7. Kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje iki kol apskrus, 20-25 min.
 8. Iškeptą piemenų pyragą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min. ir skanaukite.

 

Kreminis piemenų pyragas su vištiena, grietinėle ir sūriu

Šis patiekalas yra dviejų Jungtinėje Karalystėje populiarių patiekalų junginys - mėsos pyrago su sviestinės tešlos „dangčiu“ ir piemenų pyrago. Įdarui galite rinktis kitokias daržoves, o vištieną galite pakeisti kalakutiena.
 

Piemenų pyragas su vištiena

Šiam piemenų pyragui naudojama grietinėleje troškinta vištiena su daržovėmis, tad jis ypač švelnaus skonio. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

1 didesnei apkepo kepimo formai (maždaug 28 cm ilgio) arba 4-6 mažoms formoms Jums reikės:
Vištienos sluoksniui:
400 g virtos vištienos (ar kitos mėsos);
1 svogūno;
2 skiltelių česnako;
1 didelio saliero lapkočio;
2 morkų;
saujos šviežių arba šaldytų žirnelių;
1 šaukšto su kaupu miltų;
1 stiklinės vištienos sultinio;
0,5 stiklinės riebios grietinėlės;
1 šaukšto sviesto;
druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių.

Bulvių košei:
1 kg bulvių;
100 g sviesto;
šlakelio pieno;
saujos tarkuoto sūrio;
žiupsnelio druskos.

Papildomai:
riebalų kepimo indui patepti;
jeigu norite, sūrio apkepui apibarstyti.

Gaminimas:

 1. Pirmiausiai pasiruoškite vištienos troškinio sluoksnį. Sviestą išlydykite, sudėkite nedideliais gabaliukais pjaustytus svogūnus, morkas, salierus, česnakus ir kepkite iki kol šiek tiek suminkštės.
 2. Suberkite miltus ir intensvyiai išmaišykite, kad visos daržovės jais pasidengtų.
 3. Supilkite sultinį ir grietinėlę, labai gerai išmaišykite.
 4. Pagardinkite druska, prieskoniais ir ant mažos ugnies kaitinkite iki kol sutirštės, apie 10 min.
 5. Įmaišykite virtą, kubeliais supjaustytą ar skaidulomis suplėšytą vištieną bei žirnelius. Išmaišykite ir nukelkite nuo ugnies.
 6. Paruoškite bulvių košę. Bulves nuskuskite ir išvirkite pasūdydate vandenyje, vandenį nupilkite ir sugrūskite bulvių košę su sviestu ir pienu, įmaišykite sūrį.
 7. Susluoksniuokite apkepą. Kepimo indą patepkite riebalais, paskleiskite vištienos sluoksnį, o ant jo paskirstykite bulvių košę. Jeigu norite, apibarstykite tarkuotu sūriu.
 8. Kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje iki kol apskrus, 20-25 min.
 9. Iškeptą piemenų pyragą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min. ir skanaukite.

 

Piemenų pyragas su mėsa ir įvairių daržovių koše

Piemenų pyrago viršutinį sluoksnį galima gaminti ne tik su bulvėmis, bet ir su kitomis daržovėmis. Paprastą bulvių košę siūlome praturtinti morkomis ir pastarnokais.
 

Piemenų pyragas su šakninių daržovių koše

Košę piemenų pyrago viršutiniam sluoksniui galima sugrūsti ne tik iš bulvių, bet ir iš morkų, pastarnokų bei kitų daržovių. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

1 didesnei apkepo kepimo formai (maždaug 28 cm ilgio) arba 4-6 mažoms formoms Jums reikės:
Mėsos sluoksniui:
500 g maltos arba smulkiai sukapotos jautienos (galima naudoti bet kokią kitą mėsą);
1 svogūno;
2-3 skiltelių česnako;
2 morkų;
1 nedidelės skardinės smulkintų pomidorų savo sultyse;
1-2 šaukštelių cukraus (subalansuoti pomidorų rūgštumui);
druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių;
kepimui šlakelio aliejaus;
papildomai galima naudoti daugiau įvairių daržovių: salierų, paprikų, moliūgų, cukinijų ir kt.

Daržovių košei:
600 g bulvių;
2-3 pastarnokų;
3 morkų;
100 g sviesto;
šlakelio pieno;
žiupsnelio druskos.

Papildomai:
riebalų kepimo indui patepti;
jeigu norite, sūrio apkepui apibarstyti.

Gaminimas:

 1. Pradėkite nuo mėsos sluoksnio troškinimo. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir jame apkepinkite smulkiais kubeliais pjaustytą svogūną iki kol bus vos gelsvos spalvos. Pridėkite smulkiai sukapotą česnaką ir minutėlę pakepkite.
 2. Sudėkite mėsą, kubeliais pjaustytas morkas išmaišykite ir porą minučių pakepkite.
 3. Supilkite konservuotų pomidorų skardinę, pomidorų rūgštumą subalansuokite įberdami truputį cukraus. Troškinį taip pat pagardinkite druska, pipirais, kitais mėgstamais prieskoniais. Troškinkite 20-30 min. iki kol viskas šiek tiek sutirštės.
 4. Paruoškite šakninių daržovių košę. Į verdantį, pasūdytą vandenį įdėkite nedideliais kubeliais supjaustytas morkas ir pavirkite 5-10 min. Tuomet į puodą dėkite nukustas, kubeliais pjaustytas bulves ir nuskustus, kubeliais pjaustytus pastarnokus. Virkite iki kol visos daržovės bus minkštos, dar 10-15 min. Vandenį nupilkite ir sugrūskite košę su sviestu ir pienu.
 5. Susluoksniuokite apkepą. Kepimo indą patepkite riebalais, paskleiskite mėsos sluoksnį, o ant jo paskirstykite daržovių košę. Jeigu norite, apibarstykite tarkuotu sūriu.
 6. Kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje iki kol apskrus, 20-25 min.
 7. Iškeptą piemenų pyragą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min. ir skanaukite.

 

Vegetariškas piemenų pyragas su daržovėmis ir bulvių košės kepure

 

 

Pietūs ar vakarienė be mėsos! Tai puiki vegetariška Šepardo (Piemenų) pyrago versija. Jei nemėgstate lęšių, juos galite pakeisti avinžiriniais ar tiesiog didesniu kiekiu pievagrybių ar morkų, papildomai galite dėti žiedinių kopūstų. Receptas nėra labai jautrus proporcijoms, todėl, jei mėgstate, galite dėti didesnį daržovių ar bulvių košės sluoksnį. Veganiškai versijai pieną bulvių košei galite keisti augaliniu. Receptą rasite čia.

 

Mažiau kaloringas piemenų pyragas su kalafiorų koše

Piemenų pyragas, kad ir kaip bemodifikuotume jo receptą, vis tik yra sotus ir kaloringas patiekalas, tačiau jo kaloringumą galime gerokai sumažinti pakeisdami bulves kalafiorais, rinkdamiesi liesesnę mėsą ir dalį jos pakeisdami daržovėmis.
 

Piemenų pyragas su kalafiorų koše

Kalafiorų košė - puiki alternatyva, jeigu nevalgote bulvių. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

1 didesnei apkepo kepimo formai (maždaug 28 cm ilgio) arba 4-6 mažoms formoms Jums reikės:
Mėsos sluoksniui:
300 g maltos arba smulkiai sukapotos liesos jautienos (galima naudoti bet kokią kitą liesesnę mėsą);
1 svogūno;
2-3 skiltelių česnako;
3-4 morkų;
2-3 didelių pomidorų;
saujos šviežių arba šaldytų žirnelių;
saujos konservuotų kukurūzų;
1 šaukšto pomidorų pastos;
šlakelio jautienos sultinio arba vandens;
druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių;
kepimui šlakelio aliejaus;
papildomai galima naudoti daugiau įvairių daržovių: salierų, paprikų, moliūgų, cukinijų ir kt.

Kalafiorų košei:
1 didesnio kalafioro;
50 g sviesto;
šlakelio pieno;
žiupsnelio druskos.

Papildomai:
riebalų kepimo indui patepti;
jeigu norite, sūrio apkepui apibarstyti.

Gaminimas:

 1. Pradėkite nuo mėsos sluoksnio troškinimo. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir jame apkepinkite smulkiais kubeliais pjaustytą svogūną iki kol bus vos gelsvos spalvos. Pridėkite smulkiai sukapotą česnaką ir minutėlę pakepkite.
 2. Sudėkite mėsą, kubeliais pjaustytas morkas, pomidorus išmaišykite ir porą minučių pakepkite.
 3. Troškinį pagardinkite pomidorų pasta, druska, pipirais, kitais mėgstamais prieskoniais. Įpilkite šlakelį sultinio. Troškinkite 20-30 min. iki kol viskas šiek tiek sutirštės.
 4. Troškinimo pabaigoje sudėkite žirnelius, kukurūzus.
 5. Paruoškite kalafioro košę. Į verdantį, pasūdytą vandenį įdėkite atskirtus kalafioro žiedynus, virkite iki kol suminkštės, apie 10 min.
 6. Virtą kalafiorą sudėkite į kiaurasamtį ir palaukite, kol visas vanduo nuvarvės, o kalafioras atvės, nebegaruos. Jeigu trinsite dar karštą kalafiorą, košė bus vandeninga.
 7. Vos šiltą kalafiorą sutrinkite rankiniu trintuvu ar maisto smulkintuvu su sviestu ir pienu.
 8. Susluoksniuokite apkepą. Kepimo indą patepkite riebalais, paskleiskite mėsos sluoksnį, o ant jo paskirstykite kalafioro košę. Jeigu norite, apibarstykite tarkuotu sūriu.
 9. Kepkite iki 180°C įkaitintoje orkaitėje iki kol apskrus, 20-25 min.
 10. Iškeptą piemenų pyragą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min. ir skanaukite.

 

Veganiškas piemenų pyragas su lęšiais ir grybais bei saldžiųjų bulvių koše

Vegetarai, veganai ar tiesiog eksperimentuoti virtuvėje mėgstantys ir mažiau mėsos vartoti norintys žmonės tiesiog privalo paragauti šio sotaus bei ryškaus skonio patiekalo. Tradiciniam piemenų pyragui naudojama mėsa pakeičiama augaliniais baltymais, t.y. lęšiais, pagardintais grybais bei kitomis daržovės, o vietoje paprastų bulvių naudojamos ryškesnio skonio ir spalvos saldžiosios.
 

Veganiškas piemenų pyragas

Piemenų pyragą galima paruošti ir be mėsos. Nuotraukos šaltinis Shutterstock

 

1 didesnei apkepo kepimo formai (maždaug 28 cm ilgio) arba 4-6 mažoms formoms Jums reikės:
Lęšių sluoksniui:
1,5 stiklinės nevirtų rudųjų arba žaliųjų lęšių;
1-2 svogūnų;
2 skiltelių česnako;
2-3 morkų;
1 paprikos;
didelės saujos pievagrybių;
~1 litro daržovių sultinio arba vandens;
druskos, pipirų, kitų mėgstamų prieskonių;
kepimui šlakelio aliejaus.

Saldžiųjų bulvių košei:
1 kg saldžiųjų bulvių;
2 šaukštų kokosų aliejaus;
žiupsnelio druskos.

Papildomai:
riebalų kepimo indui patepti.

Gaminimas:

 1. Pradėkite nuo lęšių sluoksnio paruošimo. Keptuvėje įkaitinkite šlakelį aliejaus ir jame apkepinkite smulkiais kubeliais pjaustytą svogūną iki kol bus vos gelsvos spalvos. Pridėkite smulkiai sukapotą česnaką ir minutėlę pakepkite.
 2. Suberkite lęšius, kubeliais pjaustytas morkas, supilkite sultinį ir ant vidutinės ugnies virkite 20-30 min.
 3. Kol verda, atskiroje keptuvėje, įkaitintame aliejuje apkepinkite pavalytus, supjaustytus grybus, sudėkite kubeliais pjaustytą papriką ir dar porą minučių pakepinkite.
 4. Lęšiams išvirus puode turėtų beveik nebebūti sultinio, jeigu jo dar šiek tiek liko, nupilkite arba padidinkite ugnį ir atsargiai maišant pakaitinkite, kad likučiai nugaruotų.
 5. Tuomet lęšius sumaišykite su pakepintais grybais ir paprikomis, viską pagal skonį pagrdinkite druska, pipirais, kitais prieskoniais.
 6. Paruoškite saldžiųjų bulvių košę. Saldžiąsias bulves virkite taip pat, kaip paprastas. Saldžiąsias bulves nuskuskite, supjaustykite kubeliais, dėkite į šaltą, pasūdytą vandenį. Vandenį užvirinkite, ugnį sumažinkite ir virkite iki kol bulvės bus minkštos, apie 15-20 min.
 7. Išvirusias bulves sugrūskite su kokosų aliejumi, galite dar šiek tiek pasūdyti.
 8. Susluoksniuokite apkepą. Kepimo indą patepkite riebalais, paskleiskite lęšių sluoksnį, o ant jo paskirstykite saldžiųjų bulvių košę.
 9. Kepkite iki 200°C įkaitintoje orkaitėje iki kol apskrus, 20-25 min.
 10. Iškeptą piemenų pyragą ištraukite iš orkaitės, palaukite 5 min. ir skanaukite.
LaMaistas.lt
Skaityti komentarus
Komentarai (1)
Onute
2018-10-03 19:44
Oho, kaip skanu, ačiū ATSAKYTI
Ką dabar gaminame:
viskas
valgome sveikiau!
karšti patiekalai
pyragai, kepiniai
salotos, mišrainės
užkandžiai
Daugiau
Kraunama...
Populiariausi receptai
Kontaktai

Turinio klausimais rašykite:

[email protected]

(darbo laikas nuo 8 iki 17 val.)

Reklama

Reklamos klausimais rašykite

[email protected]

(darbo laikas nuo 8 iki 17 val.)

All Media Digital